home
strona główna

1ST GLOBAL CONFERENCE IN GALICIA OF FRIENDS OF THE CAMINO DE SANTIAGO ASSOCIATIONS
Santiago de Compostela - 4, 5 and 6 JUNE 2015

strona główna
1ST GLOBAL CONFERENCE IN GALICIA

Dla uczczenia 800-lecia pielgrzymki świętego Franciszka z Asyżu do Santiago de Compostela, Turismo de Galicja organizuje Pierwszą Światową Konferencję w Galicji, Stowarzyszeń Przyjaciół Camino de Santiago. Konferencja odbędzie się w Santiago de Compostela w dniach 4, 5 i 6 czerwca 2015 r. Turismo de Galicia pragnie zaprosić wszystkich Przyjaciół stowarzyszeń Camino de Santiago, aby uczestniczyli w tym spotkaniu, uznając ich wielki wkład w rozpowszechnianie informacji na temat pielgrzymek do Santiago de Compostela. Ich intensywna praca promuje wszystkie aspekty Drogi Świętego Jakuba, powodując stały wzrost liczby pielgrzymów udających się do Santiago różnymi trasami każdego roku.

Poniżej przedstawiony list zapraszający, oraz Program Konferencji





Poniżej można znaleźć do pobrania formularz zgłoszeniowy - Application form (multi-lingual)


Formularz zgłoszeniowy do pobrania


Krótka relacja uczestników Konferencji

W dniach 6-8.06.2015 r .w Santiago de Compostela przebywała na zaproszenie rządu Galicji delegacja Bractwa św. Jakuba oraz Parafii św Jakuba z Więcławic Starych. Nasi delegaci – Reinhard Kulessa oraz Kazimiera Orzechowska-Kowalska brali udział w Światowym Spotkaniu Stowarzyszeń Przyjaciół i Miłośników Camino Santiago”.

Sama konferencja odbywała się w Auditorio ABANCA w dniach 4.06-6.06.2015r. Rozpoczęła ją wystawa, na której prezentowały się zaproszone do udziału organizacje i stowarzyszenia Dróg św. Jakuba z całego świata. Bardzo ciekawie wypadło stoisko naszego Bractwa, na którym wystawiono publikacje konferencyjne oraz foldery, mapy Małopolskiej Drogi św. Jakuba.

Po południu nastąpiło oficjalne otwarcie konferencji. Zgromadzonych powitał Prezydent Rządu Galicji - Alberto Nunez Feijoo oraz dyrektor Wydziału Turystyki Rządu galicyjskiego M. Nava Castro. Obecny był także arcybiskup Santiago Barrio Barrio.

Po uroczystym otwarciu nastąpiły wystąpienia zaproszonych gości, którzy reprezentowali poszczególne światowe stowarzyszenia i bractwa. Podobnie było w kolejnych dwóch dniach. Z ramienia Polski wystąpiła Beata Mizerska reprezentująca Stowarzyszenie Przyjaciół Dróg św. Jakuba.

Tematyka wystąpień skupiała się wokół kilku zasadniczych wątków tematycznych:

1. Badania, restauracja i konserwacja Drogi św. Jakuba
2. Przyjmowania pielgrzymów i gościnność na Camino
3. Prezentacja stowarzyszeń i organizacji związanych z Droga św. Jakuba w Hiszpanii oraz w świecie
4. Relacje pomiędzy stowarzyszeniami a instytucjami państwowymi
5. Obecne wyzwaniami a przyszłe kierunki rozwoju Drogi św. Jakuba

Konferencji towarzyszyły imprezy dodatkowe. Uczestnicy mieli możliwość oglądnięcia wystaw: „św. Franciszek i jego czasy” oraz „Camino” w salach nowego kompleksu Centrum Kultury w Santiago. Także w ramach spotkania odbyło się przejście fragmentem Camino z Monte de Gozo do Katedry W Santiago de Compostela.

Wzruszające chwile towarzyszyły uczestnikom na cmentarzu na Rua Trinitade. Przy śpiewach gregoriańskich wszyscy złożyli kwiaty na symbolicznym grobie pielgrzymów zmarłych na przestrzeni wieków.

Konferencję zakończyła uroczysta msza w Katedrze, bujające butafumiero oraz wspólne odśpiewanie pieśni „Ultreia” pod batutą autora pieśni Jaen Claude Benazet’a.

Dla nikogo nie będzie niespodzianką, że Europejskie Centrum Pielgrzymkowe na Monte de Gozo i jego gospodarz ks. Roman Wcisło okazał wiele ciepła i gościnności naszym przedstawicielom. Jesteśmy Mu niezmiernie wdzieczni.

W konferencji uczestniczyło ponad 350 uczestników z 28 krajów.

Organizatorzy podsumowali spotkanie w następujący sposób:

Pierwsze Międzynarodowe Spotkanie w Galicji Stowarzyszeń Przyjaciół Camino de Santiago, organizowane w ramach obchodów VIII stulecia pielgrzymki świętego Franciszka z Asyżu do Santiago Compostela, jednego z najbardziej znanych pielgrzymek do Santiago w średniowieczu, deklaruje, że:

Dziś jesteśmy świadkami zaskakującego renesansu Camino de Santiago. Pielgrzymka do Compostela, w swoich początkach głównie pochodzenia zachodnio europejskiego, zmieniłą charakter do zjawiska globalne, stając się nowoczesną propozycją otwartego, pluralistycznego, charakteru dialogu wielokulturowego i spotkania wielu tysięcy pielgrzymów z wszystkich kontynentów, odczuwających zaniepokojenie podróżując tą trasą.



Poniżej przedstawiono kilka zdjęć z konferencji


Obszerniejsze informacje można znaleźć na podanych poniżej stronach;
[1]zdjęcia z konferencji https://goo.gl/photos/UbRXyDxZsDDc3Hhb8
[2]wypowiedzi uczestników https://www.youtube.com/watch?v=X_cu4DtKnBA